Warto budować elektrownie wiatrowe czy nie?

Elektrownie wiatrowe należą od energii odnawialnych i mają na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tak aby nie powiększać efektu cieplarnianego. Niektórzy mówią, że elektrownie wiatrowe są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, co jest błędne, ponieważ teraz powstają przydomowe elektrownie wiatrowe o turbinie w osi pionowej, przez co nie ma żadnego hałasu i ludzie dookoła mogą spać bez żadnych przeszkód ani efektów ubocznych dla zdrowia ogólnego osiedla.

Wiele wiatraków ma budową tradycyjną – czyli trzy płaty wirnika – jednak czasami można spotkać z dwoma czy jednym, a coraz częściej mają inny kształt, który jest odpowiedniejszy dla naszego klimatu i siły wiatru w kraju. Co prawda, czasami energia z wiatru jest niestabilna, bo wieje wiatr lub nie, ale energię można magazynować w akumulatorowniach, przy silniejszym wietrze, tak aby był prąd podczas pory, gdy wiatr nie wieje. Elektrownie można łączyć z kotłem na biomasę, przez co mamy stabilny prąd przez cały czas użytkowania albo na płaty nakleić folię, która działa jak panel słoneczny, dlatego możliwości jest wiele, aby zrównoważyć prąd podczas okresu bezwietrznego. Można także wybudować wiatraki na środku morza i pobierać energię podobnej do tej ze spalania węgla.

Może warto zainwestować w elektrownie wiatrowe ze względu na środowisko? Niedługo dojdzie do tego, że wszystkie lodowce się roztopią, wody się podniosą i większość lądów będzie pod wodą, dlatego należy zatrzymać przeciwników wiatraków.