Jak należy budować elektrownie wiatrowe?

Należy wybrać teren, który jest otoczony polami, żeby nie było żadnej przeszkody w bliskiej odległości od wiatraka, ponieważ może źle pracować. Ważny jest też fundament, na którym spoczywa cały maszt wiatraka, ponieważ może dojść do sytuacji, gdy wiatrak może się przewrócić.

Gondola jest najważniejszą częścią wiatraka, ponieważ tam znajduje się cały mechanizm prądotwórczy. Lepiej by było, gdyby przekładnie miała hamulec tarczowy, ponieważ przy zbyt silnym wietrze taka elektrownia jest wyłączana, ponieważ jeśli wiatr wieje zbyt mocno to wiatrak sam siebie by hamował, ale wtedy mogłoby dojść do uszkodzenia.

Dość często gondola zawieszona jest na maszcie ze stali nierdzewnej i przypomina wiatraczki, które przypominają wiatraki, które widzimy przejeżdżając po drodze. Wiatraki, które widzimy mają typową budowę –poziomą oś turbiny. Istnieją także wiatraki, które mają pionową oś turbiny, którą używamy do budowy wiatraka przydomowego, które jest o wiele tańsze w użyciu niż normalny, który ma około 3m wysokości, a turbina ma około 4m. z czego przydomowe elektrownie są prostsze w użyciu i budowie. Wartość wiatru do celów energetycznych określa się jako średnie, ale na tyle duże, że stanowią potencjalnie wydajne źródło energii elektrycznej. Dla całego kraju średnioroczne prędkości wiatru w skali roku zawierają się w przedziale od 2,8 m/s do 3,5 m/s.

Dlatego coraz częściej klienci wybierają turbiny wiatrowe o pionowej osi turbiny, ponieważ przydomowe elektrownie wiatrowe są bardziej wydajne o takim kształcie na dachu.